Siparişleriniz 24 Saatte Kargoda Siparişleriniz 24 Saatte Kargoda Siparişleriniz 24 Saatte Kargoda Siparişleriniz 24 Saatte Kargoda

Dijital Perspektifte Tüketici Manipülasyonu Değerlendirmeleri

Tüketici manipülasyonu, belirli bir ürün veya hizmetin satın alınmasını teşvik etmek için tüketici davranışlarını etkilemek amacıyla kullanılan bir pazarlama stratejisidir. Bu stratejiler, tüketiciyi yanıltıcı aşırı iddialarda bulunarak, tüketiciyi bir ürün veya hizmeti satın almaya ikna etmek için psikolojik veya duygusal manipülasyon teknikleri kullanarak gerçekleştirilebilir. Bu tür manipülasyonlar, bazı durumlarda tüketicilerin istemedikleri ürünleri satın almalarına neden olabilir. Tüketicilerin, dijital platformlarda da maruz kaldıkları çeşitli tekniklerle alışveriş davranışlarına etki edilerek satın alma kararlarının değiştirilmesi veya yönlendirilmesi mümkün olabilmektedir.
Örneğin işletmeler fiyatlandırma stratejileri ile tüketicileri manipüle edebilirler. İndirimler ve promosyonlar, tüketicilerin ürünlere daha fazla ilgi göstermelerine neden olabilir. Ancak bazı durumlarda, işletmeler ürünlerin fiyatlarını yapay olarak yükseltip sonra indirim yaparak tüketicileri kandırabilirler. Bu, tüketicilerin yanıltılmalarına ve gereksiz harcamalar yapmalarına neden olabilir.
Sonuç olarak, tüketici manipülasyonu işletmelerin satışlarını artırabilir ancak tüketicilerin güvenini kaybetmelerine ve hatta hukuki sorunlara yol açabilir. Bu nedenle işletmelerin etik değerlere uygun olarak hareket etmelerini sağlamak, tüketicilerin haklarını korumak ve güvenini kazanmaya yardımcı olabilmek için pazarlama faaliyetleri sıkı bir şekilde düzenlenmektedir.
Kitabımızda, dijital dünyada tüketici manipülasyonunu hem tüketicilere hem işletmelere bilgi verici nitelikte bakış açısı sağlayabilmek için ele aldık. Alanında uzman akademisyenlerimizin farklı bakış açılarını içinde barındıran bu eserimizin gelecek akademik çalışmalar için de yol gösterici olmasını temenni ediyoruz.

Devamını Oku
Trendkitap Fiyatı :
125,00 TL
106,25 TL
%15indirim
En geç 26 Temmuz Cuma günü kargoda!
Adet
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Benzer Ürünler
Yükleniyor...