Siparişleriniz 24 Saatte Kargoda Siparişleriniz 24 Saatte Kargoda Siparişleriniz 24 Saatte Kargoda Siparişleriniz 24 Saatte Kargoda

Bir Hayal Bir Hakikat

Türk edebiyatı tarihine hayaliyun- hakikıyun tartışması olarak geçen, Beşir Fuat'ın Victor Hugo adlı tenkidi monografisinin yayımlanmasından sonra başlayan bir tartışma dikkat çekici birtakım özellikler ihtiva eder. Peki nedir bu özellikler? Öncelikle bu tartışmalar batıdaki şekliyle aynı zamanda meyda gelir. Bu yolla bazı edebi meseleler tartışmaya açılır.

Batı kaynaklı edebi akımların, bizim edebiyatımızda nasıl anlaşıldığı tartışma sayesinde ortaya konur. Aynı zamandaAra Nesil olarak adlandırılan neslin, bir önceki nesilden farklarını, edebi anlayışlarını da bu tartışmalar sayesinde anlamak mümkündür. Bilindiği gibi Ara Nesil, 1880-1896 tarihleri arasında çeşitli dergiler etrafında bir araya gelmiştir. Bu nesil, yeni akımları ve tartışmaları yakından takip eden bir nesildir. Realizmi yani hakikıyunu hatta artan bir yoğunluk içinde naturalizmi de bilmektedirler.

Fakat her iki akımı da aynı adla adlandırırlar. Beşir Fuat'ın öncülüğünü yaptığı, tanıttığı hatta adını verdiği meslek-i hakikıyun ile Namık Kemal'in ve onun ekolünü devam ettirenlerin mensubu olduğu meslek-i hayaliyun arasında meydana gelen bu tartışmalar, bir hayal veya bir hakikatin peşine takılıp giden sanatkarları tanıyıp anlamamızı sağladığı gibi onlardan etkilenen, hayal-hakikat tezadını eserlerine uygulayanServet-i Fünün dönemi sanatkarlarını da anlamamız açısından önemlidir. 19. Yüzyılın ikinci yarısında sanatkarlarımızın, batılı edebi akımları nasıl yorumladıklarını, edebi eleştiri anlayışlarını ve edebi meselelere nasıl baktıklarını merak ediyorsanız, bu çalışma size faydalı olacaktır.

Devamını Oku
Trendkitap Fiyatı :
50,00 TL
37,50 TL
%25indirim
En geç 22 Temmuz Pazartesi günü kargoda!
Adet
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Benzer Ürünler
Yükleniyor...